jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

How many numbers between 100 and 200 can be expressed as powers of 2? Show the steps you followed. Which power of 2 is closest to 1000?Show your work
Writing or publishing comment that hurt a person reputation
Charlie’s Car Rentals charges a flat fee of $20 plus $24/day to rent a car. Jerry’s Car Rentals charges $28/day with no flat fee. The system that models this si
Classify the algae Volvox, Ulva, and Chlamydomonas based on their cellularity.
Show two ways three peoples can share a 5 segment chewy worm
how does the rule of law help our country
Which expression is equal to 54? A) 4+5(3+7) B) (4+7)+11 C) 5(4+10) or D 5(12-6)
Which accurately describes a newspaper article written during a historical event? biased historical evidence poor historical evidence primary source document se
George Washington's government solved some of their economic problems by _____________. (Points : 2) imposing income taxes imposing tariffs taxing paper goods i
The _____ is the way in which each country’s economy links to other countries’ economies. a. job outlook b. teamwork approach c. global economy d. industrial re