aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Which branch of government is responsible for enforcing and upholding laws? a. The presidential branch b. The executive branch c. The judicial branch d. The leg
What is the main significance of being excommunicated by a church?
4x - 8y = 16 solve for y
What is an example of a voltaic cell and an electrolytic cell used in everyday life?
Decide whether the sentence is grammatically correct or incorrect as written. Ellos cantaron una canción bonita. Correct incorrect.
Na frase “Os entrevistados não têm acesso à internet em casa.”, os termos destacados são a. verbo de ligação e predicativo do sujeito. b. objeto direto e objeto
what is altitude in triangle ​
Which is the better deal? A. 8 ounce jar of sauce for $1.20 B. 12 ounce jar of sauce for $1.44 C. 16 ounce jar of sauce for $2.40 D. 4 ounce jar of sauce for $0
The perimeter of a triangle is 84 meters. The longest side of the triangle is 7 meters less than twice the length of the shortest side ,x. The middle side is 7
Check whether (2,-3) and (-1, 5) are solutions of the equation 4x+ y =1