victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

ar is the symbol for argon what else does it represent
Select the graph of the solution. 3x + 1 < 7
Recall that the slope of a non-vertical line is a measure of the number of units the line rises (or falls) vertically for each unit of horizontal change from le
An inactive student wants to become more physically active but does not think he has the time. What is the most effective thing he can do to start making physic
Round 792 to the nearest ten
find the slope and y-intercept of the equation x-4(y 1)-5=0
What was the main function of the protocell’s fatty acid membrane? To allow sulfur dioxide to enter into the cell. To allow the cells to communicate with each o
Which best describes the change in the East African slave trade after 1500? The slave trade was outlawed in East Africa after 1500. The slave trad
I need a list of 15 descriptive words that are easy to write into a paragraph
4 out of 5 U.S. homeowners have a cell phone.what percent of homeowners do not have a cell phone?