trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

______ bands of precipitation are usually found along cold fronts, while ______ bands of precipitation are usually found ahead of warm fronts.
Isaac brought three packages of nuts. He bought one package of peanuts that weighed 3.07 pounds. He also brought two packages of pecans that weighed 1.46 pound
What are the 3 bacterial shapes and what is their scientific name
which part of the water cycle is most affected by a sunny day with few clouds? a.decrease in evaporation b. increase in evaporation c. movment of water to new
which expression represents the sentence "add the product of 3 and 6 to 4?"
4) How can you write the following numbers using powers of 10? a) 4301 b) 687 c) 56
The ratio of small dogs to large dogs at the dog show is 423 if there are 56 dogs in the show how many are large dogs. please show work
Match the following: (20 points) Question 11 options: El cheque de viajero La recepción El dinero contante El balcón La casa de cambio Las escaleras La c
Explain how inclusions at the base of a lava flow can help determine the relative age of the layers
A(n) ___________________ omniscient narrator makes no judgments or evaluations.