forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

What unit of measurement would you use to measure the capacity of a juice box?
4 Rearrange these words in alphabetical order. birthday wakes early gifts downstairs books sweater puppy lost found X dolla best happy ir teacher​
why is Touchpad used in the laptop computer​
Which statement best fits with Sociocultural theory? Select one: a. Children learn because their successful attempts are positively reinforced by adults. b. We
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! Generally, the ________ the sample, the more accurately it describes the pop
Both the sympathetic and the parasymphathetic nerves are strongly influenced by emotion. True or false
What does the first paragraph of Of Plymouth Plantation reveal about the attitudes and beliefs of the Pilgrims who traveled with William Bradford?
Help me with this question plz
what does this excerpt tell us most about the cat?​
help ASAP!!! bensnsnana