We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which pronoun best completes the sentence? How is the pronoun used? Oscar practiced with Stewart and __________. A. me; direct object B. I; object of a preposit
what is the mass in grams of 1.5*10^-3 mol of sodium
The volume of a prism is 230 mm3. Which statements are true about the same prism measured in cubic centimeters? Choose all answers that are correct. A. The num
Membrane-bound organelles are not found in the cells of? A) bacteria. B) fungi. C) plants. D) protists.
six copies of the sum of nine-fifths and three
Write. 0007615 In scientific notation
What do the terms reincarnation, monotheism, salvation, & prophet have in common? Write a definition for each.
With respect to global connections, association with _______ offers the brightest immediate future for many African countries. A. the United States. B. the Eur
Which was an advantage held by the South over the North at the start of the Civil War? A. It's slave population was willing to fight to preserve the plantatio
the greenhouse effect is a result of a. Consumption of fruits and vegetables that produce a biofuel B. Absorption and radiation o energy in the atmosphere C