jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Two polarizers are held in front of a light source such that their transmission axes are parallel. As the angle between the two transmission axes increases towa
and Equipment safety test requires five independent tests. Each of these test has a 78% pass rate. The equipment will only be given a positive safety rating if
What is the solution set
A welding torch produces a flame by burning acetylene fuel in the presence of oxygen the energy released from the acetylene fuel is then used to melt a metal wh
The parent function of the function g(x) = (x – h)2 + k is f(x) = x2. The vertex of the function g(x) is located at (9, –8). What are the values of h and k?
Put the following events from World War II in the correct chronological order. Japan seizes Singapore and Indonesia.The Japanese conquer Manchuria and southern
Which item is made from a synthetic material? A.cotton pants B.leather jacket C.tissue paper D.wicker basket
The marshall plan was important because it
Solve for y. r/3 - 2/y = s/5
Solve the following system. y = x 2 - 9x + 10 and x + y + 5 = 0. Enter the solution with the smaller x value first.