brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

what is the advantage in choosing the wavelength of light as a standard of length?​
How do you determine where an irrational number is located on a number line
What is a “quote bomb”?
2. Bianca stands on top of a tall building. She drops a 3 kg rock from rest. Ignoring air resistance, what will be the velocity of the rock after 3 s? A. -10 m/
what is 60.75 x 4/5=
How did the declaration of independence embody enlightenment ideals
How is the orbital configuration of neutral atoms related to the atoms chemical properties
Consider the following pair of equations: x+y= -2 y= 2x+10 If the two equations are graphed, at which point do the lines representing the two equations interse
can anyone help me with these questions
The vertices of the following graph are (1, -5) and (1, -1). A)true B)false