edgyrat54 edgyrat54
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

number 4. and 5.
What is the unit rate for each size?
Which size is a better buy? why?

number 4 and 5 What is the unit rate for each size Which size is a better buy why class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

4)

Regular  $4 / 8 cups = $0.50 / cup

Large    $6 / 15 cups = $0.40 / cup

5)

most people would consider the Large to be the better buy because the price per cup is lower.

Answer Link

Otras preguntas

You can buy laundry product in a 30 ounce bottle for $15.30 or in a 25 ounce bottle for $12.25. Given these prices, which is the better deal. Show work with uni
repression vs supression. Example?
Need help asap. Already overdue and has to be done before the test tomorrow
Drag each label to the correct location on the image. Match the type of hotel to its typical characteristics. 24x7 room service inexpensive accommodations laund
If it starts to drizzle while you are driving, you should do which of the following? 1) Turn on your headlights and windshield wipers. 2) Slow down and increase
A gardener has 10 pounds of soil. He used 5 eighths of the soil for his garden. How many pounds of soil did he use for his garden? How many pounds did he have l
The value of tan(3pie/4) is -1. 1. How does the value of tan(3pie/4 - pie) compare? Explain or show your reasoning. 2. How does the value of tan(3pie/4
Gross weight placed on highway by wheels of one axle: a) Axial Load b) Axle Weight c) Tandem Axle d) Wheelbase
Which of the following equations is not a proportion?
What is 30×60????????????