tsasha77
tsasha77 tsasha77
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

please help. I'll give you extra points.

please help Ill give you extra points class=

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 01-12-2021

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Part A: For the current year, we notice that the price of corn is directly proportional to the number of bushels at a rate of $8 per bushel. We know this because 2 bushels * $8 = $16, 4 bushels * $8 = $32, and so on.

Part B: The rate for the previous year is $6 per bushel, so the current year rate is $2 more than the rate for the previous year

Answer Link
hellooo565
hellooo565 hellooo565
  • 01-12-2021
Wow great answer!! Keep going
Answer Link

Otras preguntas

Urgent, please do help. Time is of the essence What things does a well-written thesis statement accomplish? states main idea gives author information
Calculate the shaded area
I need help plzzz !!!!
At a party it cost $9.50 for refreshments for 10 guests at this rate how much would it cost to have refreshments for 75 guests?
The cerebral cortex is very wrinkled. How does the wrinkling make the brain more efficient?
2x + 5 equals 3x squared + 2 x - 7
sKJUGCiudsgcksuch clksjgc iuszskh sjgf a kuysdgf akg
Every week, jade spends her allowance on half of a pound of sour lemon gummy candies even though they always make her mouth water. one day, as she is walking do
Explain a predator/prey relationship
Please help: What is the value, after 7 years, of a 2014 Ford Mustang that originally costs $25,000.00 if it depreciates at a rate of 8% per year? Round your a