ferozamazon ferozamazon
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada


Pat bought running shoes for $60. This was four
dollars more than 2.5 times the cost of her old
shoes. How much were her old shoes?

Respuesta :

ccamper2316
ccamper2316 ccamper2316
  • 03-12-2021

Answer:

$22.40

Step-by-step explanation:

Set up the equation like this: 2.5x + 4 = 60

Then solve for x.

Answer Link

Otras preguntas

what term describes matter that is a substance made of different kinds of atoms bonded toghether
another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
what is called when a crack in the tectonic plate Bends or folds upwards due to compression
what is holistic health care
making a down payment on a loan will
one recipe for pancakes says to use 1 1/2 cup of mix to make 7 pancakes. How much mix is needed to make 35 pancakes?
An error occurs when the DNA of a cell is copied. However, the cell does not divide after the error is detected. Which statement best describes the cell cycle f
what is 9000 divided by 600
at railroad crossings, you must stop at least _____ from the nearest rail if a flagger is warning of an oncoming train. a. 10 ft b. 15 ft c. 20 ft d. 25 ft
What fraction of a pound is 70p