aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Share 450 in the ratio of 4:5
In this discussion, you will discuss modern styles of music. Why do you think so many different styles developed in the twentieth and twenty-first centuries? Wh
What is the length of VW?
Problem Jonathan has a collection of 400 marbles. Blue marbles make up 17% of his collection. How many blue marbles does Jonathan have?
How did a booming economy affect life in the united states in the 1950s?
Why did Hamilton want to establish a national bank? A. He thought it was a good compromise between his original plan and what others wanted. B. He
Animals with chitinous exoskeletons and jointed appendages are classified as
Ou want to visit argentina but your attitude about argentina is changing as you read and think about news regarding kidnappings that have occurred there. which
If you hold a balloon by a string and the balloon moves toward your sweater and sticks there, what would you infer
A fruit fly has four pairs of chromosomes in its cells. at meiosis, how many different combinations of maternal and paternal chromosomes are possible in the gam