georgiaboy913 georgiaboy913
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Your parents are buying hamburgers and hotdogs for your graduation partyThe hamburgers st $2 each and the hotdogs cost $ 1.50 each. They can spend $250. Write an equation to escribe how many of each they can buy.

Respuesta :

edwajones edwajones
  • 03-12-2021

Answer:

1.5x + 2y = 250

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.04 10 times as much as what
Help please Solving Systems Using Inspection How many solutions does this system of equations have? A. none B. exactly one C. exactly two D. infinitely many
6 cakes cost to pound £2.40 how much does 10 cakes cost?
The radio transmitter and aerial radio antenna was an innovation of A. Guglielmo Marconi B. Thomas Edison C. Alexander Graham Bell D. Jean Lenoir E. Gustav
what are all of these?
What is the scientific notation of 6,780?
What is the importance of membrane structure and function in the organization of living processes within cells.
why do we need both a small and large intestine?
3x+4y=2 4x-4y=12 by using elimination
What is 4/9 - 2/15 in simplest form