hannagamerplayz21
hannagamerplayz21 hannagamerplayz21
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy?

A. 12 lbs for $13.50
B. 20 lbs for $22
C. Same price

Respuesta :

aidenrogowski5 aidenrogowski5
  • 04-01-2022
The answer is B) 20 lbs for $22 because carol is getting 8 pounds more for only $9+
Answer Link

Otras preguntas

Explain why the gravitational acceleration of any object near earth is the same matter what was the mass of the object
what other areas did the french explorers find
The tickets for the concert are selling for $12.00. Juanita is going to the concert with a group of 25 people. There is a discount of 1/8 off each ticket for gr
Find the sum of 2/9+1/9?
Find the sum of 2/9+1/9?
Why do automobiles rust more easily in wet climates than drier climates?
Who did Odysseus leave behind when he left Troy for Ithaca, and how was it destructive?
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
What is one fact about xuchal