eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Helppppppppppppppppp
Which equation would you rewrite for the substitution method? Rewrite the equation in slope intercept form. Do not solve 5x - y = 2 and 3x + 2y = 18
Look at the picture and thanks
The two columns below give fertility of eggs of the CP strain of Drosophila melanogaster raised in 100 vials of 10 eggs each (data from R.R. Sokal). Find the ex
How does the section “Beyond greenhouse gases” contribute to the development of ideas in the text (Paragraphs 17-23)? Use details from the text to support your
Abraham Lincoln‘s Gettysburg address and Martin Luther King Jr.‘s I have a dream speech where are separated by 100 years how were the two similar
part b: which detail from the text best support the answer to part a kkk
how did the amiens offensive start
During World War II, both the West and East coasts saw a major increase in which of the following? A. shipbuilding B. fortifications C. immigrants​
The (BLANK) island were where Darwin made many important observations.