whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

Immediately following world war 2 the korean peninsula
what is the purpose of the enclosed seeds in fruit found on a flowering plant
Need help! Not good at word problems.
If a tree diagram were drawn to determine the number of possible outcomes when choosing one of 3 shirts, one of 8 ties, and one of 4 jackets, how many leaves wo
The graph of g(x) is the result of translating the graph of f(x) = 3x six units to the right. What is the equation of g(x)?
Who became the nominee of the Constitutional Union Party in the presidential election of 1860
How did Richard Sears change the world of shopping?
Tony invested $5,500 in a four-year CD that paid 4.8% interest, but later needed to withdraw $475 early. If the CD’s penalty for early withdrawal was three mont
reflexions sur notre mode de vie actuel
In which place can you see un oso? (1 point) A en el museo B en el zoologico C en el monumento D en el mar