whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 25 diapers costs $3.99. A box of 89 diapers $18.99. Which is the
better but? How much does each diaper cost?

Respuesta :

Fadinglight
Fadinglight Fadinglight
  • 02-02-2022
The 25 box is a better deal:

The 25 box is about $0.16 per diaper and the 89 is about $0.21/d.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

France’s three main goals for colonizing Canada
you're trapped in a room with two doors. One leads to certain death the other leads to freedom. You don't know which is which. There are two robots guarding the
Which of the following slogans best exemplifies the bandwagon technique? “America has fallen in love with Morning Bran Cereal. Isn’t it time you fall in love to
A 32-pound box of cantaloupes costs $24.40. How much would a 12- pound box cost?
Which is a solution to the equation? (x −2)(x + 5) = 18
Los anillos para pistones de un motor de automóvil se producen mediante un proceso de fundición. quiere establecerse el control estadístico del diámetro interio
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?
HELP! XD A rectangle has a length of 9.00 inches and a width of 4.25 inches. What is the area in square inches? Round to the correct significant digits.
Which definition below is opposite the meaning for outflank? to move in from the side to have an advantage to get around to be surprised by
In American society, romantic love is considered the main reason for people to marry. On the other hand, in some societies, romantic love is considered a form o