aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

why are some pulses known as leguminous crop?
The atoms and molecules in a gas are in constant motion. Temperature is a measure of their speed as they move. How are these related?
from your knowledge of world history during the late 19th century do you see a relation between the imoressionist styles and thw major events of that period
As a mountain climber is hikes up Mount Rainier, it becomes harder for him to breath the higher he goes. Why does this happen? How does low air pressure affect
what are five unbiased and biased facts about the public smoking? give me five of each please.
The acceleration of gravity on the moon is 1.6 m/s2 and on earth it is 9.80 m/s2 if the weight of a moon rock is 125n what is its weight on earth
what is the pressure, in atmospheres, of 2.97 mol h2 gas if it has a volume of 73 liters when the temperature is 298 k? 0.50 atm 0.060 atm 1.0 atm 2.0 atm
The purpose of the lady of shallot, a painting by Waterhouse, was to illustrate a/an
What is the best way to describe paraphrasing?
Question 19 (Multiple Choice Worth 3 points) A mirror will reflect