znewkirk9906 znewkirk9906
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Saiah is buying jelly beans. In bulk, they cost $3 a pound. The rule, 3x where x is the number of pounds, can be used to find the total cost of x pounds of jelly beans. How much will 4 pounds of jelly beans cost?

Respuesta :

s5v3af4rvz s5v3af4rvz
  • 05-02-2022

Answer:

4 times 3 is 12. Therefore, 4 pounds of jelly beans cost $12.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me please
why did the poor settlers in virginia feel oppressed and frustrated by the colonies leaders?
A racing car used 255 litres of fuel to complete a 340km race.on average,how many litres of fuel did the car use every 100km?
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points? (2, 5), (9, 2) Question 6 options: y = 7/3x + 41/7 y = 3/7x
Hey guys help my please
Please help me out! :D
Can someone help with these questions (1 , 3 , 4)
In 2007, __________ Floridians died in alcohol-related collisions.
ΔABC has vertices A(0,10), B(4,10), and C(-2,4). Find the orthocenter of ΔABC. A: (-2, -12) B: (2, -12) C: (-2, 12) D: (12, -2)
how do the relationships between the Earth and the Sun affect climate