ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, what percent o his income does he spend on?
What can you conclude about x-rays compared to microwaves? a. X-rays have the same frequency as microwaves. b. X-rays have a lower frequency than microwaves. c.
The distance between R and T on the coordinate grid is ___ units. (Input whole numbers only.)
given below is the odd-number function which of the following are equal to o (7) A.The seventh odd number B.O (6)+2 C.7 D.13
how did the marshall plan strengthen containment foreign policy agenda
Which of the following describes a condition in which an individual would not hear an echo? A. An individual is standing 30 meters in front of the reflecting
(2-2)(34 (2-3)(32)2?2,(34-3va2Which is the simplified form of the expression023534836 48230 30-80236348(30000
define el sistema del gobierno ateniense utilizado las siguientes palabras
Stamp collecting is not considered a hobby. true false
what group animals do whales belong to ?