briellegee
briellegee briellegee
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

if melissa buys 1/2 of a pound of boysenberries, how much will she spend?

if melissa buys 12 of a pound of boysenberries how much will she spend class=

Respuesta :

prkinlein
prkinlein prkinlein
  • 01-03-2022

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

if one pound of boysenberries is $3, and we want to find the price of half a pound, simply divide 3 in half.

3/2 = 1.50

so, 1/2 lb of boysenberries is $1.50.

Answer Link
MSFSPASTA
MSFSPASTA MSFSPASTA
  • 01-03-2022

Answer:

she buys half a pound and we need to know how much she spends.

If 1 full pound is $3, we need to half that.

What's half of 3?

1.5

So that means that a half pound of berries costs:

$1.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the two stages of cellular respiration summarize
How were Christians significant in the development of the Puritan Religion
Rita placed an order for 300 shares of each of four separate IPOs (Orders A, B, C, and D) with an offer price of $16 each. She received 100 shares of Order B, 2
The times between the arrivals of customers at a taxi stand are independent and have a distribution F with mean F. Assume an unlimited supply of cabs, such as m
URGENT HELP!! Describe what makes a person a true child of God, one who can rightfully refer to Him as Father.
1. What is the mean for the following scores: 2, 5, 4, 1, 8? A. 3 B. 4 c. 5 20
Need help with this I don’t understand number 3 and 4
Express 20 cm to 400 mm in simplest form
Pick one plzzzzzzzzzzzzz
Why was the legality of segregated schools unclear when the 14th Amendment was established? The “separate but equal” doctrine maintained equality in public edu