goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

who is maya angelou and how is she important
Which type of noun refers to a group of objects
Where is the Arabian Desert located? A. north of the Mediterranean Sea B. in North Africa C. on the Arabian Peninsula D. between the Black Sea and the Cas
HIJK is a parallelogram because the midpoint of both diagonals is ____ which means the diagonals bisect each other. A. (1,-1) B. (1,1) C. (1,0) D. (0,1) HELP Q
Please help!! Please
2. Which of the following is NOT a characteristic of a health-literate person? critical thinking and problem-solving abilities poor communication skills being a
Some estimates show that the world will have to increase global agricultural production by sixty percent in order to meet rising food demand by 2050. What scien
How do you solve for x and state restrictions?
Which type of cell is essential in fighting disease? erythrocytes leukocytes thrombocytes mast
How could this sentence be re-written to convey the active voice? A crayon was pulled from the box by the girl. A) A crayon was pulled from the box. B) A crayo