ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Cecilia's family travel 2/7 of the distance your uncles house on Saturday. They traveled 4/5 of the remaining distance on Sunday. What fraction of the total dis
3. Which of these is the correct circumference in terms of pi (n)? d=25 I a) 251 b) 5071 C) 12.51 d) 6251
Multigene families include two or more nearly identical genes with related functions. A classical example is the set of genes for globin molecules, including ge
You are the coding supervisor and you notice a potential discrepancy in a productivity report from one of your coders. You remind all of the coders about the i
help me please ?????????????????/
Stem-Changing Verbs (e --> ie)
Expand and combine like terms: (2x^3+4x^5)^2=
Help me please and no links
when a rotting log was turned over, pill bugs, termites , ants , fungi , and earthworms were living there. the termites represent ____ in its a. an environmen
PLS HELP (CLICK ON HERE TO SEE QUESTION)