schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

How could an error during transcription affect the protein that is produced
What does it mean to say that some approach behavior as an indication, manifestation, or expression?
A father's age now is three times the age that his son was four years ago. In 12 years, the father will be twice as old as his son. Find their ages.
Question 10 of 20 Which situation best describes a monopoly?
The types of transformations of geometric figures in the coordinate plane can be described as a slide, a flip, or a turn. What are the other names used to ident
What did american psychologist walter dill scott identify about advertising characteristics and their effects on people’s purchasing behaviors?
Multiply each of the following(2x - 3y) and (x + 5y)​
A repeated pattern of spikes or drops in demand associated with certain times of the year in a time series is.
List the sides of triangle RST in acsending order (Shortest to longest.)
When it comes to kinship among the Ashanti, a person is always looking two ways(patrilineal and matrilineal), but the “two ways” are by no means equal”.