melanievaz2010
melanievaz2010 melanievaz2010
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

23
Hot dogs are sold in packages of 12. Buns are sold in packages of 8. What is
the least number of packages of buns you would have to buy if you want to
purchase an equal number of hot dogs and buns?
А 3
B 4
C5
D 6

Respuesta :

jaybean6580 jaybean6580
  • 03-04-2022

Answer:

A) 3

Step-by-step explanation:

12 * 2 = 24

8 * 3 = 24

24 = 24

Answer Link

Otras preguntas

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint
The knee cap is the ____
What is the difference between Lady Capulet’s behavior toward Juliet and the nurse’s behavior?
The time of greatest international influence for the soviet union came
20 concepts of journalism
whats the relationship beetwen diet and ostheoporosis
whats the relationship beetwen diet and ostheoporosis
You and three friends earn money by painting houses. You agree to split the profits equally. You buy brushes, tape, and paint for $750. If your total income is
what is complicated about identifying ancient geogrphics
Please help F(x)=x^2 +1, g(x)=5x how to solve