777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

I had 150 pencils at the start of the year. I now only have 120 pencils. What is the percent of change in the number of pencils? * * 20 % increase * 25 % inc
Question 2 Is there any physical quality in the painting that has been distorted or exaggerated? If so, what is the artist trying to imply?
What is Shakespeare’s purpose for including Paris’s desire to marry Juliet and for Lord Capulet to plan the wedding for Thursday? He includes the wedding to
25x2 – 9y2 Factories
MARKING BRAINLIEST IF CORRECT + 50 POINTS!!!! Part A: If (62)x = 1, what is the value of x? Explain your answer. (5 points) Part B: If (60)x = 1, what are the p
The mean number of rushing yards for one NFL team was less than 105 yards per game. If a hypothesis test is performed, how should you interpret a decision that
An equation of the line passing through the points (4,3) and (-1,1)
explain what is a mountain range
i just wanted to say.... HAPPY PRIDE MOUTH, FAM!!!
Brad and Don went to the mall together. Brad spent $18 on food. Don spent twice the amount of money that Brad spent. a) Write an algebraic equation to express h