bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

the ____________of -6 is 6 because it is 6 untits from zero on the number line
What methods are you going to use to help you remember the definitions of the combining forms, prefixes, and suffixes?
A quarterback is sacked for a loss of 4 yards. On the next play, his team loses 14 yards. What integer represents the total yards gained or lost on these two p
if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?
Many items that were once quite useful are now considered obsolete: the telegraph, cassette players, and fax machines. Which type of context clue would you use
if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?
point B is in the interior of
Zara translates figure p to make figure q. If she translates figure q 4 units to right to make figure r where will figure r be located
Copper and chlorine form two compounds. How do they illustrate the law of multiple proportions?
if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?