celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

Answer Yes or No and explain why in one sentence.(click the picture)
Solve for x: 3|2x − 2| + 6 = 18 x = 3, x = −3 x = 3, x = −1 x = 1, x = −1 x = −3, x = 1
Please help click on the image below
what is a composite number
The likelihood that a paticular will occur is called what?
Why is the change in Gregor's and Grete's relationship important to the plot of The Metamorphosis? A. Gregor is afraid that Grete will stop playing the violi
Which of these is a sentence fragment? A.Although the rain continued through the night. B.We stayed up late hoping to see the lunar eclipse. C.Because of the cl
In wich way can unequal power relations contribute to spread of HIV infections?discuss two ways.
Yolanda needs five pounds of ground beef to make lasagna for a family Reunion One package of ground beef weighs2 1/2 pounds another package ways two 3/5 how muc
a line segment that joins two verticles of a polygon is a _______?