27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

What do the "sports" enjoyed by people I ancient Rome Tell us about the value of human life in that time and place? Why do you think this was?
What would be an appropriate thesis statement for an essay about Hercules? Hercules is an important character in Greek mythology because he shows many traits va
Find the value of x - Step by step answer please
Central government is made up of three arms,mention.please hurry its online class homework,by 15 min submitting.​
how can geo thermal energy be used ?​
C'est une personne tres exigeant.
what is the market and sales strategy of vending machine
can you submit a picture of the question
A rock dropped down a well takes 2.5 seconds to hit the water. How far below the top of the well is the surface of the water? [Answer to 1 decimal place)
Which of these is a correct expansion of (4x-2)(2x² + 3)? OA. 4x 2x2 + (-2) 2x²+2x².3+(-2) 3 OB. 4x 2x² + 4x 3+2·2x²+2.3 OC. 4x 2x² + 4x 3+ (-2) 2x² + (-2) 3 HE