aabonds1 aabonds1
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 04-05-2022

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

Answer Link

Otras preguntas

Where hope plays an important role?
"Quechua" refers to the people, the religion, and the language of the native people of South America
With which statement would the narrator of the story most likely agree?
who is in charge of the executive branch
Do oxygen atoms become more stable or less stable when oxygen forms compounds?
what is the answer of this?
Is shahadah monotheistic or polytheistic
What have modern entrepreneurs done to ensure longer terms of management?
Which type of accountant typically practices as an individual or as a member of a public accounting firm?
What is the cost of six filters if eight filters cost $39.92?