kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Where did the "free lands in the West” really come from?
Trapezoid А B х 130 70 y с D X = y =
The distances and times from a track meet for four schools are shown. School has the fastest average time per mile at the track meet.
plsss guys helpppp :((( Two children have contracted measles for the first time. Of these children, only one has received the MMR vaccine. Compare how each chil
Can someone help me thank you.
24) In what way are the nations of France, Germany, Switzerland, and Austria homogeneous? They share a common language They are highly urbanized They share the
what does heat trapped by pollution cause? A. Acid rain B. Decomposition C. Greenhouse effect
Portuguese exploration on what region of Africa allowed Europeans to capture and trade Africans as slaves? a. eastern coast of Africa c. northern coast of Afric
If x=6 and y=−2, evaluate the following expression:3x+4y​
Billy's dad bought tickets for this weekend basketball game he had an extra ticket and tells bill you can bring a friend but Billy's two best friends Adam and J