Seudónimo Seudónimo
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

How to solve the second question

How to solve the second question class=

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 09-02-2017
Your questions are:
 1.1. 96 points for 6 games
 1.2. 592 students for 17 classrooms

  2.1. 15 yd² for $2 per square yard
  2.2. 26 ounce at $0.15 per ounce

The first set of problem, that is 1.1. and 1.2 are answered by dividing the numbers. 
 1.1. 16 points per game
  1.2. 34.8 or 35 students per classroom

For the second set, we just have to multiply to get the cost of each.
  2.1. $30
  2.2. $3.9
Answer Link

Otras preguntas

Help pls fast in the photo above
How many moles of PbCO3 are there in 10.0l of 2.0M solution?
AP World vs AP US History..... Thoughts?
please answer this question!
Which posulate is this that proves they're congruent? I'm so confused. Side Angle Side (SAS) Angle Angle Side (AAS) Angle Side Angle (ASA)
what language feature is in the following passage? "I took a step back and opened my eyes." a) imperative b) metaphor c) rhetorical question d) simile (we cant
Please answer this thank you!
When listing the levels of organization in organisms from smallest to most complex, which level is just below organs in complexity?cellorganismorgan systemtissu
A jeweler has five rings, each weighing 18g, made of 20% silver and 80% gold. He decides to melt down the rings and add enough silver to reduce the gold content
We have debate and my friends want me to bring for them point. What is importance of talent? I need some points 6 lines or 7