MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which is better salary offer$550per 40-hour week or $13.00 per hour for 40 hours
can you use transpire in a sentence?
I need help with density I don't get it at all
What is 2069 rounded to the nearest 1000
18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
lauran's shoe organizer can hold 5 pairs of shoes of each row . how many rows will lauren need need if she has 24 pairs of shoes ?
which choice is not a factor of 52? a. 4 b. 26 c. 3 d. 13
Explain what surface tension is.
Write the word form and tell the value of the underlined digit. 9,000,009 the first 9 is underlined
36 is what percent less than 48?