ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

What was the most significant effect of the depression on American farmers? lack of fertilizer increased immigration rising transportation costs fa
Read the excerpt from A Vindication of the Rights of Woman. In this style, argue tyrants of every denomination, from the weak king to the weak father of a fami
What is the value of tanD ?
what two integers have a product of -35 and a sum -2
Express the following rate as a unit rate. answering 36 questions in 3 minutes 18 questions per minute 12 questions per minute 15 questions per minute 36 quest
Select the correct text in the passage. Justin is writing an essay about race cars. He has decided to compare his TWO favorite cars. Which two phrases signal th
if a chocolate pie is divided into six equal slice and each slice has 280 colories how many colories are in the whole pie
Which sentence is correct? A) She is certainly a loving person, who talks to everyone friendly. However, she has made a cost mistake, so unfortunately we have t
a computer is an example of physical capital
Assume that the readings on the thermometers are normally distributed with a mean of 0 degrees and standard deviation of 1.00degreesC. Assume 2.8​% of the therm