a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

13/19 - (-1/19) -12/19 -14/19 14/19 12/19
The height of a ball thrown upward is given by the function h(t) = -16t2 + 64t + 5, where t is the time elapsed in seconds what. will the graph look like?
You are hiking on a mountain trail at sunrise when you smell the smoke from cooking bacon. you can't see where the smoke is coming from. would you expect the ca
what is the value of y
In The Wilderness Act, read Special Provision (3) of Section 4 about mining. What key points are made in this provision? Identify two or more key points and pro
Patients often prefer privacy when it comes to being weighed. They may be embarrassed, in denial, or angry about their weight. How can you communicate, provide
An atlas is a collection of maps that can provide information on
A galvanometer with a resistance of 40.0 ω deflects full scale at a current of 2.0 ma. what resistance should be used with this galvanometer in order to constru
two defect of mendelevs periodic table
how do I find the LCD