wgfznkpy8x wgfznkpy8x
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $30 how much would it cost you to buy seven cans of nuts

Respuesta :

gogibear702
gogibear702 gogibear702
  • 02-09-2022

Answer: $17.50

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 therefor you would multiply 2.5 by the number of cans purchased, in this case 7.

Answer Link
livelovesosa247
livelovesosa247 livelovesosa247
  • 02-09-2022

$17.50

Step-by-step explanation:

You first divide 30 by 12, which is equal to 2.5, so then you multiply 2.5 by 7 because it is the amount of cans you're buying (2 x 7 = 14) (0.5 x 7 = 3.5). So the answer is 17 dollars 50 cents or 17.5.

Answer Link

Otras preguntas

Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
What is 68 divided by the square root of 4
how do i round 3,176 to the nearest thousand
which expression is equivalent to x^4-y^4?
what type of fractions are the following A) 1/3 A) Improper B) mixed C)wholeB) 5 1/6C) 6/5answer A B C with the three multiple choice answers.
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
which inequality is equivalent to 7x-2y> 8. A) y> 7/2x+8 b) y>-2/7x+8/7 c) y <7/2x-4 d) y <-2/7x-4/7 (whats a Inequality? )