MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

For a conclusion to be accepted by the scientific community, the data must be accurate, free from error, and A.reproducible. B.varied. C.unique. D.surprising
how did the flooding of the nile affect Egyptian society
what are the rank top 5 countries in Latin America
what is 13,952 rounded to
People who lived in groups that developed their own customs, hunted and gathered, and produced cave art can be considered a civilization. a. True b. False
You should always end your presentation by giving your contact information. Here are the choices True False
a beaker with water and the surrounding air are all at 24'C. after ice cubes are placed in the water, heat is transfered from
4|x+5|=20 Thanks for the help
Identify the simple predicate in the following sentence. George Washington was one of the greatest generals in American history.
Calculate the average speed of a gazelle that runs 140 meters in 5.0 seconds.