AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

Calculate Heating value of butane
In your own opinion, why do you think Kentucky has the highest obesity rate in the country? (Think about where the state is located, the geography within the s
Tennis ball machine can launch 60 tennis balls in 12 minutes. At this rate, how many tennis balls can it launch in 1 hour
What is the main opinion of this text’s writer? When I first left school and got a job, I had to pay a third of my wages to my parents for board. Another third
Study this image and caption from "How to Prepare for a Road Trip": Be sure everyone in your group is looking for the same type of experience on the road, or at
Question 18 will give brainliest
I need to ethiopia language?​
Please Help Me! The second picture shows what you have to write about.
Accurately 3 different ways that antiretroviral drugs can prevent virus formation
The conversion factor (CF) is a national dollar amount that is applied to all services paid on the basis of the ____________________.