AriahnaX510786 AriahnaX510786
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

The ordered pairs are graphed from the table in question 27 which of the following lines show the correct relationship

The ordered pairs are graphed from the table in question 27 which of the following lines show the correct relationship class=

Respuesta :

AzielQ745342 AzielQ745342
  • 03-11-2022

To find the price per pound of oranges, we need to divide the cost by the number of pounds:

[tex]\text{ Price / pound=}\frac{12}{3}=4\text{ \$/pound}[/tex]

Thus, each pound costs $4.

The cost of 5 pounds is:

[tex]5*4=20[/tex]

The answer is C. $20

Answer Link

Otras preguntas

what is the cell cycle??
what does the zeppelin
what are some reasons for limiting authority
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow
Is STM semantically or acoustically encoded??
how do i round 3,176 to the nearest thousand
What is the size and shape of a super volcano?
Tear is to sorrow as smile is to
A ski jumper competing for an Olympic gold medal wants to jump a horizontal distance of 135 meters. The takeoff point of the ski jump is at a height of 25 meter
after clicking the start button on your computer screen desktop what option would you then select to examine system components you might want to modify?