JhaceZ70332 JhaceZ70332
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If Charlie’s Chocolate Fudge costs $1.95 perpound, how many pounds can you buy for $10.00?Set up a proportion.Make sure that the units match going across.Cross multiply to solve,X =_____ pounds for $10.

Respuesta :

MyalynnX91265 MyalynnX91265
  • 03-11-2022

Let's use a rule of three:

This way,

[tex]x=\frac{10\cdot1}{1.95}\Rightarrow x=5.13lbs[/tex]

We could buy 5.13 pounds

Ver imagen MyalynnX91265
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer for 17-51 163
1.- La gráfica muestra la variación de la aceleración a de un objeto con el tiempo t. a) ¿Cuál es el cambio en la velocidad del objeto desde t = 0 hasta t = 6 s
In 25 words or fewer, explain which elements of context might help you evaluate the truthfulness of a campaign advertisement.
Need answer asap algebra 2 math
Given the function g(x) = x2 + 10x + 18, determine the average rate of change of the function over the interval -11 < x < -1.
describe how to create customer confidence write a statement to describe the above criteria
A marina is in the shape of a coordinate grid. Boat A is docked at (2.4, -3) and Boat B is docked at (-3.4, -3). The boats are ___ units apart. A 5.8 B 6.4 C
look at the image for the question
HURYY PLEASE EXPLAIN ASAP!!!
(f^3-5f+25)-(4f^2-12f+9)