SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

Can ya'll help me? I have tried to do it but I keep getting it wrong :(
The equation for the burning of hydrogen is: 2H2(g) + O2(g) → 2H2O(g) One mole of hydrogen gas is mixed with one mole of oxygen gas and burnt. What will be pre
C(i). A body weighs 600g in air and 400g in water. Calculate; i. Up thrust of the body ii. Volume of the body iii. Relative density of the solid iv. Density of
What parts of China are most densely populated
For a project in her Geometry class, Naomi uses a mirror on the ground to measure the height of her school building. She walks a distance of 12.25 meters from t
Engineering and work practice controls have evolved primarily
help me with this one aswell, too confused and tired for this
How to find the area of a half of a square?
integration of csc^2(9x)dx​
Read the excerpt from The Merry Adventures of Robin Hood by Howard Pyle. IN MERRY ENGLAND in the time of old, when good King Henry the Second ruled the land, th