EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

How are the sparks from a sparkler that strike your skin akin to tiny droplets o boiling water striking your skin?
The plate pictured is from a past student. what is the most likely conclusion?
The function f(t) = 25 sin (pi over 2t) + 10 models the temperature of a periodic chemical reaction where t represents time in hours. What are the maximum and m
__________ has been defined as the "act of bringing about the death of a hopelessly ill and suffering person in a relatively quick and painless way for reasons
Which statement is true about Panama? The Panama Canal is the only way to travel from one side of the country to the other. It's expensive to live in Panama Ci
Kagan (1984) suggested the morality of most individuals is directed by
What do you call it when someone pays back a loan quickly
Which statement about the ACT English test is accurate? A. The test asks students to read passage and then write an essay on the same topic. B. The test asks q
Please Help! Complete each sentence or statement. 15. like charges____and opposite charges________. 16. A complete path through which charge can flow is an ele
What’s the answer ?