ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I REALLY NEED HELP!!!! What frightening thing, which contributes to the main idea of scientific discovery, occurs while the travelers are sailing ac
using the diagram what is the intersection of plane ABCD and gc
Which memory trick can be used to expand your vocabulary
Unilineal descent groups (clans, moieties, etc), appear to perform which important social functions?
Please help me with this I want explanation thank you
Harmful effects of __________ include oversensitivity to light, increased risk of heart attack and stroke, liver damage, thinning of the blood, and deterioratio
40 -10 is wat percent gone
A scientist wants to determine which fertilizer is more effective—Fertilizer X or Fertilizer Y. The best way for her to proceed would be to design an experiment
If we know what type of rock we are examining, we can figure out how much it weighs how hard it is how it was formed where it was formed
Linear Function Graph. Express it in slope intercept form.