piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

how do you know an angle is greater than or less than a right angle?​
Simplify the expression.-x(5x-4)A. 4x^2 - 5xB -5x -4xC 5x + 4xD -5x^2 + 4x​
An overaccumulation of dinoflagellates causes a _______, which can contaminate shellfish and make them unfit for human consumption. A. rose water B. red ti
Which of the following shows 27⁄54 written in prime factored form to help in reducing the fraction to simplest form? A. 1⁄2 B. 9×3 ⁄9×6 C. 27×1 ⁄27×2 D
Please solve!! Show work Thank you!!
Which line of text from "The Most Dangerous Game” best supports the claim that Rainsford learns to fear the general?
Which of the following egg dishes is best eaten with a spoon? A. Omelet B. Eggs Benedict C. Poached egg D. Soft-boiled egg
reduced ratio of 2:10:14
I need to do this division problem AND SHOW THE WORK!!! PLEASE HELP I need help with the one that is circled
Workers spend their paycheck businesses order business hire more people to create goods and service......