Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

Deathvalley has an elevation of -282 feet to sea level explain how to use absolute value to describe the elevation of death valley as a positive integer.
How do I solve c/4d divided by 3/8d
Solve the equation x=x+3
Write equation in function form 6-y=17x
Why did female factory workers like Charlotte Woodward support the women’s rights movement?
What's 45 out of 58 in percentage?
How do you work this problem?
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
What are the two largest ethnic groups in the united states today?
what is a post hoc fallacy?