Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

help plz will mark brainlest This isnt a quiz just homework
Given h (x)= -4x-10, find x when h(x)= -30​
The data from one particular experiment do not agree with a current theory. What is the next step? O Discard those data. O Change the theory immediately. O Try
Suppose x = 5 is a solution to the equation 4x − 3(x + a) = 2. Find the value of a that makes the equation true. Group of answer choices -25 2 3 1
Lewis dot structures show an element's symbol as well as its ______ ______, represented by dots. core electrons excited electrons valence electrons
9–5(x+4)=3(2–x) help!!!!!1
Assessment 2 Solving Equations (w. Distribution). -7(-x + 8) + 2x = -5 - 8x show your work pleaes
what is the answer to this?
How does adhesion help explain how a sponge or paper towel cleans up spilled water?
With new laws requiring the storage of emails and other important​ documents, information systems storage now exceeds approximately 4.7​ ________.