TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 11+ )
Otras preguntas
20. What will be the concentration, in mol dm, of the resulting solution when 200 cm' of 0.200 mol dmhydrochloric acid, HCl(aq) are mixed with 300 cm of 0.100 m
The soon to be released Ice Lake chipset architecture (Intel's 9th generation) will use what socket?
Given that 3 ex dx 1 = e3 − e, use this result to evaluate 3 5ex + 4 dx. 1
how to find the mean of a fraction
1. What role did the U.S. government play in the building of the first transcontinental railroad? Select all that apply: Congress passed the Pacific Railroad Ac
Order the numbers from least to greatest. 7.6, 7 8/21, 7 4/5, 7 2/3, 7.71
The results of a dart game were precise but not accurate.The accepted value of the game was the center of the dartboard.Which correctly describes the results. A
Which of the following identifies the central idea of tge text The TerrorA. accepting fear showed Diaz how dangerous it is to be different B. Fear tormented and
A- Turn the following sentences into negative. ns 1- J;ai mangé une pizza ce matin 2- j'ai travaillé avec mon ami. 3- Elle a expliqué son problème. 4- Ils ont
You are a plant scientist investigating whether potassium is an important element in fertilizer for plant growth. You’ve written a testable question for investi