hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this question??
Eliza wants to increase the yield of her herb garden. A friend suggests that Eliza pinch off the tops of the plants as they grow. Which fact about the apical me
Read the sentence. The canyon, "formed by years of erosion", was a breathtaking sight to behold. What best describes the underlined part of this sentence? re
The dataset below shows the number of cars parked in the restaurant parking lot during the lunch hour each day for two weeks: 8 7 14 10 13 27 11 10
If an object starts at rest and moves 60 meters north along a straight line for 2 seconds, what is its average velocity? Question 5 options: a) 120 m/s b)
A disease that has the common term of polio and is a viral inflammation of gray matter in the spinal cord is called
Adolf Hitler was a native of which nation
is germany a example of a vernacular region
Language focus transitions and organization online practice
Who won the battle for Stalingrad during World War II? Japan Germany the Soviet Union the United States