princess122 princess122
  • 01-04-2015
  • Mathematics
contestada

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost

Respuesta :

elisaselmani9
elisaselmani9 elisaselmani9
  • 01-04-2015
10 oranges and 11 apples= £10.05
Total cost of: 1 orange and 1 apple= £0.94
2 divided by 94=47p
47p+47p=94p
Overall, the answer to 1 apple is 47p,
as you can see the working out.
Answer Link

Otras preguntas

What is (9+y)^2-y^2=-7x+7 in standard form?
An airplane can travel at a speed of 550 mph. Write and solve an equation to find the time it will take to fly from London to Montreal, a distance of approximat
A bear, awakening from winter hibernation, staggers directly northeast for 15 m and then due east for 15 m. Show each displacement graphically and graphically d
What were three eventual consequences of william the conqueror's victory at hastings?
Which two elements show similarities in the pattern of chemical bonding?
Please isolate x in the following equation. x=y+xy
The federalists were an early American political party that wanted strong state government and focus on personal property. True or false?
May I Please get help?
Unit rate for 490 in 3 1/2 hour
Ryan hypothesizes that darker colors heat up faster. He places a thermometer inside a red wool sock, a green cotton glove, and a black nylon hat. What's wrong w