Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose of flagella?
what Representative organism for roundworm
The band boosters collected $2400 from the sale of hamburgers and hotdogs.The amount earned from hamburgers and hotdogs were equal.A hamburger sold for three do
How do I solve this step by step?
Why did the Ming navy hire experts in a wide variety of subjects to travel with them on their expeditions?
In the late 1700s, the demand for raw cotton from the American South increased, and therefore, plantations expanded. Which of the following was essential for th
The interior angles of a regular polygon each measure 165∘165∘. how many sides does the polygon have?
The apparent movement of a star when seen a different position is called
what organizational pattern is the jade peony written in
Why do you think more Spanish priests did not condemn the encomienda system, as Bartolomé de Las Casas did?